گذری بر نمایشگاه عکس سفرنامه هرات / حامد خالقی

پنجمین نشست تخصصی آموزشگاه آزاد سینمایی آگاه فیلم باعنوان “گذری بر نمایشگاه عکس سفرنامه هرات” – کاری از “حامد خالقی“- برگزار شد. این جلسه با حضور “قیومی”، رایزن فرهنگی افغانستان در مشهد، “مسگرانی” معاون هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان، “آرمان‌مهر” رئیس اداره سمعی و بصری فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان و جمعی از عکاسان ایرانی و اعضای انجمن عکاسی افق (انجمن عکاسان افغانی) برگزار شد.

به گزارش بخش خبر “آگاه فیلم”در این مراسم “قیومی” گفت: چهره‌های فرهنگی که به‌خاطر گسترش فرهنگ‌ها تلاش می‌کنند رسالت جهانی دارند و از طرفی سرزمین افغانستان با تاریخچه‌ی هفت هزارساله یکی از کشورهایی است که دارای پیشینه‌ی فرهنگی و تاریخی غنی محسوب می‌شود. وی ادامه داد: مردم و مسئولان افغانستان تلاش دارند تا این کشور به یک جامعه‌ی قانونمند تبدیل گردد. به‌همین منظور امروزه افغانستان علی‌رغم آسیب‌های فراوانی که از جنگ دیده چهره‌ای جدید یافته است.

وی با اشاره به زمینه‌های گسترش روابط فرهنگی میان دولت‌های ایران و افغانستان از آمادگی دولت افغانستان برای ایجاد تورهایی که هنرمندان بتوانند به این کشور سفر کنند خبر داد.

در این مراسم “دانش”، یکی از هنرمندان و کارشناسان فرهنگی افغانستان به تحلیل آثار “حامد خالقی” پرداخت و گفت: در این عکس‌ها نگاه یک بعدی به هرات شده که این مسأله ممکن است مخاطبان را در برداشت از جامعه‌ی افغانی دچار اشتباه کند وی در ادامه عکاسان ایرانی و اروپایی را از نظر نوع نگاه و تکنیک عکاسی با هم مقایسه کرد و گفت عکاسان اروپایی عکس‌هایی را که از افغانستان تهیه کرده‌اند دارای ویژگی‌های خاصی نسبت به عکس‌های عکاسان ایرانی است و علت آن نیز تحقیق، مطالعه و شناخت جامعه‌ی افغانی قبل از تهیه‌ی عکس می‌باشد.

گفتنی است نمایشگاه “سفرنامه هرات” پنجاه و هشتمین برنامه نمایشگاه عکسی است که در سایت آگاه فیلم قرار دارد و مشتمل بر ۱۵ قطعه عکس سیاه و سفید و رنگی است که به قوم‌نگاری، نگاه اجتماعی و حضور اقشار مختلف جامعه افغانی پرداخته است.

۲۰ اسفند ۱۳۸۴
ملیحه خاکنه: دبیر آگاه فیلم
5/5

مطالب مرتبط:

تی وی توس
شهاب ملت خواه

منو شهاب و طرقبه

منو شهاب و طرقبه منو شهاب و طرقبه1394.02.23 به روایت مجید سیف العلمایی “مربی و مشاور فیلم‌نامه‌نویسی و فیلم‌سازی” از “سیف دات آی آر” (دانشنامۀ

ادامه مطلب »
تی وی توس
مجید سیف‌العلمایی

فروش محصولات هنری

فروش محصولات هنری “فروش محصولات هنری“05:09به روایت مجید سیف‌العلماییمربی و مشاور فیلم‌نامه‌نویسی و فیلم‌سازیاز سیف دات آی آرمهارت آموزی سینما روی خط(دانشنامۀ آنلاین مطالعات سینمایی)رکورد:

ادامه مطلب »
تی وی توس
مجید سیف‌العلمایی

در انتظار قاسم

در انتظار قاسمگزارشی کوتاه در صبح جمعه 24 شهریور 1402 در گلستان به وقت انتظار استاد قاسم گلمکانی که بیاید تا برای تهیه فیلم مستند

ادامه مطلب »
تی وی توس
مجید سیف‌العلمایی

فعالان هنری، بهترست بدانید!

فعالان هنری، بهترست بدانید! “فعالان هنری، بهترست بدانید!“مدت: 11:59به روایت مجید سیف‌العلماییمربی و مشاور فیلم‌نامه‌نویسی و فیلم‌سازیاز سیف دات آی آرمهارت آموزی سینما روی خط(دانشنامۀ

ادامه مطلب »