http://www.aftabir.com/photoblog/adv_images/ce1cd30c45a386e97cc8887195062bb1.jpg

ابراهیم بهرامی:

         عکاسی طبیعت در بهار
۱۳۸۲/۰۱/۳۱

با فرارسیدن فصل بهار ، طبیعت از لباس سفید خود بیرون می آید و جامه سبز به تن می کند. شکوفه ها به آرامی خود را از میان ساقه های ترد و ظریف درختان بیرون می کشند و جوانه ها نیز از میان خاکهای مرطوب سر برمی آورند . کوهستانها به گلستانی پر از گلهای وحشی رنگارنگ تبدیل می شود و گلهای زرد در میان چمنهای سرسبز دشتها جلوه ای خاص به طبیعت بهار می‌بخشد. پرندگان که از مناطق گرمسیر باز می آیند سکوت سرد زمستان را می شکنند و ترنم عشق و طراوت سر می‌دهند.

بهار همان طور که فصل تجدید حیات نامیده می شود، جان تازه ای نیز به عاشقان طبیعت می بخشد ، تا همراه با طبیعت به تجدید روحیه خود بپردازد .امروزه دوربین عکاسی که اغلب همراه این مسافران طبیعت است به عنوان یکی از وسایل ضروری در ثبت این لحظات پرخاطره اهمیت ویژه ای یافته است و استفاده صحیح و آگاهانه از آن می تواند تصاویر زیبا و بیاد ماندنی بیافریند. طبیعت در فصل بهار از تنوع رنگی بسیاری برخوردار است و لذا تهیه عکسهای رنگی در این فصل از جذابیت و زیبایی خاصی برخوردار خواهد بود همان طوری که استفاده‌ی آگاهانه از عناصر بصری و زیبایی شناسی تصویر نقش مهمی در ارائه یک عکس خوب دارد چگونگی ثبت تصویر در بخش فنی آن نیز دارای اهمیت است. عکاسی از این موقعیت ها با فیلم اسلاید بهترین کیفیت را ارائه می دهد این فیلمها بدلیل حساسیتی که در نوردهی و اصلاح کلوین نور دارند بیشتر توسط عکاسان حرفه ای ویا برای مصارف خاص استفاده می شود ولی عکاسان علاقمند ترجیحاً از فیلم رنگی « نگاتیو » و یا دوربین های دیجیتال در ثبت این زیبایی ها بهره می جویند .فیلمهای نگاتیو با حساسیت ۱۰۰ ISO معمولاً جوابگوی عکاسی در محیط های بازو آفتابی هستند ولی به همراه داشتن فیلم هایی با حساسیت های ۲۰۰ , ۴۰۰ ISO به عکاس کمک می کند در شرایط مختلف جوی از دیافراگمهای بسته تری استفاده کند تا از عمق میدان تصویر کاسته نشود.

دوربین های ۳۵ م م اغلب دارای یک لنز نرمال با فاصله کانونی ۵۰ mm هستند که زاویه ای مطابق دیدچشم انسان دارند . این دوربینها می توانند با تغییر لنز خود زاویه دید راتغییر دهند . لنزهای واید که فاصله کانونی کمتر از ۵۰ mm دارند مانند ۲۴, ۲۸, ۳۵ mm می توانند در عکاسی از مناظر،چشم اندازهای وسیع و نیز ثبت موقعیتهایی که بدلیل محدودیت مکانی توسط لنزهای نرمال امکان پذیر نیست به کمک عکاس بیایند. از لنزهای تله با فاصله کنونی بیش از ۵۰ mm مانند ۸۰,۱۳۵,۲۰۰ mm نیز می توان برای عکاسی از موضوعات دور و حیوانات در محیط طبیعت سود جست . لنزهای زوم که ترکیبی از لنزهای واید ، نرمال و تله هستند مانند ۳۵-۷۰ mm و ۳۵-۳۰۰ mm به عکاس این امکان را می دهد تا بدون تعویض لنزهای متعدد موضوع مورد نظر رابا فاصله کانونی دلخواه عکاسی کند. لنزهای ماکرو ، عدسی های کلوز آپ و ( تیوپ های افزاینده فاصله کانونی ) امکان عکاسی از موضوعات بسیار کوچک مانندحشرات، گلها و گیاهان کوچک را به عکاس می دهد .

فیلترها از جمله وسایل جانبی هستند که بر روی لنزها تعبیه می شوند و استفاده آگاهانه از آن می تواند در ارتقای کیفیت تصویر نقش مهمی ایفا کند مهمترین فیلترهایی که در عکاسی از طبیعت کارایی زیادی داشته و در تغییرات شرایط جوی بسیار موثرند عبارتند از: ( فیلتر UV برای جذب اشعه ماورای بنفش ) ـ ( فیلتر Skylight جاذب نور آبی ناخواسته در محیط های باز ) ـ ( فیلترPL پولاریزه برای حذف انعکاسات و افزایش کیفیت تصویر ) ـ ( فیلتر ND برای کاهش نور و استفاده خلاقه در کم کردن عمق میدان یا پایین آوردن سرعت شاتر و محو کردن موضوعات مانند آبشارها و اجسام در حال حرکت )

در بهار می توان از موضوعات مختلفی عکاسی نمود از جمله « آب جاری رودخانه ها در کنار گیاهان، شکوفه ها و درختان، جلبک های تنیده بر ریشه ها، ‌گلهای وحشی روییده در کنار تخته سنگها و چمنزارهای سرسبز، قطرات آب و شبنم بر روی گلها و گیاهان و برجستگی ابرهای بهار در چشم اندازهای وسیع .

شما هم:

پنجره هایتان را باز کنید، بوی نم باران و ، سبزه ، علف و گل را استشمام کنید، گوشهایتان را برای شنیدن نغمه های پرندگان، صدای آبشارها و رودخانه ها آماده کنید، دوربین خود را به شانه بیاندازید و آن گاه به همراه نسیم بهاری رهسپار طبیعت شوید و لحظات زیبای آن را به تصویر بکشید.

http://jazzaab.ir/upload/4/0.503116001331579388_jazzaab_ir.jpg

5/5

مطالب مرتبط:

تی وی توس
شهاب ملت خواه

منو شهاب و طرقبه

منو شهاب و طرقبه منو شهاب و طرقبه1394.02.23 به روایت مجید سیف العلمایی “مربی و مشاور فیلم‌نامه‌نویسی و فیلم‌سازی” از “سیف دات آی آر” (دانشنامۀ

ادامه مطلب »
تی وی توس
مجید سیف‌العلمایی

فروش محصولات هنری

فروش محصولات هنری “فروش محصولات هنری“05:09به روایت مجید سیف‌العلماییمربی و مشاور فیلم‌نامه‌نویسی و فیلم‌سازیاز سیف دات آی آرمهارت آموزی سینما روی خط(دانشنامۀ آنلاین مطالعات سینمایی)رکورد:

ادامه مطلب »
تی وی توس
مجید سیف‌العلمایی

در انتظار قاسم

در انتظار قاسمگزارشی کوتاه در صبح جمعه 24 شهریور 1402 در گلستان به وقت انتظار استاد قاسم گلمکانی که بیاید تا برای تهیه فیلم مستند

ادامه مطلب »
تی وی توس
مجید سیف‌العلمایی

فعالان هنری، بهترست بدانید!

فعالان هنری، بهترست بدانید! “فعالان هنری، بهترست بدانید!“مدت: 11:59به روایت مجید سیف‌العلماییمربی و مشاور فیلم‌نامه‌نویسی و فیلم‌سازیاز سیف دات آی آرمهارت آموزی سینما روی خط(دانشنامۀ

ادامه مطلب »