ابراهیم بهرامی:

لحظه قطعی میان بودن و نبودن

هنری کارتیه برسون را به ‏طور اتفاقی ده روز قبل از مرگش دیدم. با چهره‌‏ای خشک و ظاهری آراسته و آرام. او از ورای دستان چروکیده و لرزانش که بر جلوی صورتش گرفته بود نگاه مجددی به عکس‏‌هایش داشت. برسون در فیلم مستندی که درباره‏ ی آثار و زندگی‏‌اش ساخته شده بود از گذشته می‏گفت، از حال و آینده‌‏ی عکاسی که چشم‌‏اندازی برایش تصور نمی‏‌کرد. نگاه تیزبین و خلاق فیلم‏‌ساز او را وادار ساخته بود که از لابه‌‏لای انگشتانش هم‏چون روزنه‌‏ای به محیط بنگرد و او را با دنیای تصویر آشتی دهد. در حالی‏ که او در سال ۱۹۷۹ میلادی در جمع دوستانش در آژانس مگنوم که خود یکی از پایه ‏گذارانش بود اعلام کرد که دیگر تاب عکاسی را ندارد. این‏که برسون چگونه توانست در سن هفتاد سالگی یار دیرینه‏اش، دوربین لایکای خود را کنار بگذارد، برای اغلب دوستدارانش جای شگفتی و سؤال بود.

کارتیه برسون عکاسی را امتداد احساس خود می‌‏دانست و سپاس‏گزار دوربین خود بود که به او توانایی بخشیده بود این احساس را به مخاطب منتقل کند و واقعیت‏های در حال حرکت و تغییر را ثبت کند. او اعتقاد راسخ به (لحظه تعیین کننده) در عکاسی داشت و معتقد بود تنها در این لحظه است که یک عکاس می‏ تواند رویدادی را به تصویری ماندگار بدل سازد. او می‏گوید که رویدادها خود ضرباهنگ ساختاری ” شکل‌‏ها ” را پدید می‏آورند و کسی که بتواند مطابق این ضرباهنگ عکاسی کند، لحظه قطعی را خواهد یافت. ارائه این نظریه که به نظریه‏‌ی (لحظه‏‌ی قطعی) شهرت یافت محبوبیت علمی برسون را دو چندان کرد.

از برسون به‏ عنوان یکی از پیش‏گامان عکاسی مطبوعات نیز یاد می‏ شود. او توانسته بود بسیاری از رویدادهای مهم جهان را عکاسی کند و در رویارویی با خطرات، جهان پر‏ تلاطم عصر حاضر را با تعمق و ادراک بسیار ببیند و ثبت کند. او یک عکاس خبری صرف نبود و سفارشی کار نمی‏کرد، بلکه با نگاهی جامعه‏شناختی و با پرداختن به حواشی و جزئیات زندگی اجتماعی مردم اطلاعات زیادی را از طریق عکس‏هایش ارائه می‏داد.

پرتره‏‌های او از نویسندگان، هنرمندان، سیاست‏مداران و روشن‏فکران هم‏چون سیمون دوبوار، آلبر کامو (نویسنده)، جان هیوستون و ژان رنوار (کارگردان)، محمدعلی جناح، چه‏ گوارا (سیاست‏مدار)، مریلین مونرو (هنرپیشه)، پیکاسو (نقاش)، ژان پل سارتر (متفکر) و دیگر مشاهیر جهان از نمونه‏های شاخص پرتره‏های محیطی و ماندگار هستند. نیم قرن تلاش برسون در خدمت به فرهنگ تصویری و اجتماعی جامعه جهانی جایگاه ویژه‏ای برای او در میان عکاسان معاصر ایجاد کرده است. قطعاً در نگاه برسون لحظاتی بوده که به تصویر در نیامده و تنها در ذهن و خاطره او باقی مانده است. و حالا دیگر برسون نیست. نه کمی این‏طرف‏تر و نه کمی ‏‏آن‏طرف‏تر، لحظه‏ی قطعی میان بودن و نبودن، به همین راحتی.

۸۳/۰۶/۲

5/5

مطالب مرتبط:

تی وی توس
شهاب ملت خواه

منو شهاب و طرقبه

منو شهاب و طرقبه منو شهاب و طرقبه1394.02.23 به روایت مجید سیف العلمایی “مربی و مشاور فیلم‌نامه‌نویسی و فیلم‌سازی” از “سیف دات آی آر” (دانشنامۀ

ادامه مطلب »
تی وی توس
مجید سیف‌العلمایی

فروش محصولات هنری

فروش محصولات هنری “فروش محصولات هنری“05:09به روایت مجید سیف‌العلماییمربی و مشاور فیلم‌نامه‌نویسی و فیلم‌سازیاز سیف دات آی آرمهارت آموزی سینما روی خط(دانشنامۀ آنلاین مطالعات سینمایی)رکورد:

ادامه مطلب »
تی وی توس
مجید سیف‌العلمایی

در انتظار قاسم

در انتظار قاسمگزارشی کوتاه در صبح جمعه 24 شهریور 1402 در گلستان به وقت انتظار استاد قاسم گلمکانی که بیاید تا برای تهیه فیلم مستند

ادامه مطلب »
تی وی توس
مجید سیف‌العلمایی

فعالان هنری، بهترست بدانید!

فعالان هنری، بهترست بدانید! “فعالان هنری، بهترست بدانید!“مدت: 11:59به روایت مجید سیف‌العلماییمربی و مشاور فیلم‌نامه‌نویسی و فیلم‌سازیاز سیف دات آی آرمهارت آموزی سینما روی خط(دانشنامۀ

ادامه مطلب »