علیرضا حیدری
علیرضا حیدری – عکس تزیینی ست
علیرضا حیدری: سینما، نقد و مطبوعات

از محبت آقای حیدری ممنونم که در مصاحبه شرکت نمودند.

  • ملیحه خاکنه
  • تاریخ ارسال: ۸۳/۱۲/۵
  • منبع: سایت آگاه فیلم

مختصری راجع به فعالیت‏ های هنری و مطبوعاتی خود بیان بفرمایید.

نمی ‏دانم از کجا شروع شد، ولی از همان دوران دانشجویی، نشست و برخاست با بر و بچه‏ های حوزه هنری مشهد و تهران، شرکت در جلسات نقد و شعر و داستان و سرانجام آن، گستاخی و قلم به دست گرفتن بود.

یادم می ‏آید اولین نقدی که نوشتم به فیلم “هامون” بود. البته بیش از آن‏که به وجه سینمایی آن توجه داشته باشم به ‏عنوان دانشجوی ادبیات، حال و هوای ادبی- فلسفی فیلم مرا جذب کرد که اتفاقاً پلی شد برای هل دادن من به حوزه سینما. بعد از آن نوشتن داستان و بالاخره مقاله‏ های تحلیلی و تحقیقی در روزنامه‏ ها و نشریات مختلف بخت ما را به کار مطبوعاتی پیوند زد و آخر و عاقبتش شد روزنامه خراسان، که به قول حضرت حافظ ” سال‏ها پیروی مذهب رندان کردم ” .

آیا مطبوعات کشور، هنر سینما را خوب پوشش می‏ دهند؟ و آیا در زمینه ‏ی اطلاع‏ رسانی و بیان آن موفق بوده ‏اند؟

پاسخ به این سؤال بدون تقسیم‏ بندی مطبوعات چندان درست نیست. چرا که مطبوعات می ‏تواند شامل روزنامه‏ ها، هفته‏ نامه‏ ها و بیش‏تر ماهنامه‏ ها باشد. حتی نشریات تخصصی سینما را هم شامل می‏ شود که البته در پرسشی دیگر مطرح کرده‏اید. به‏هر حال نوع رویه و شیوه‏ای که نشریه‏ ها برای خود برگزیده‏ اند در نحوه ‏ی نگاه آن‏ها به سینما متفاوت است. نکته مشترک در این زمینه این است که به ‏هر حال هر روزنامه‏ای با وجود گروه‏ های ادب و هنر، سعی می‏ کنند رویدادها و اخبار سینمایی را به خوبی پوشش دهند. در این میان برخی حساسیت بیش‏تری به سینما دارند و برخی به‏ طور طبیعی با آن رو به ‏رو می‏شوند. آن‏چه مسلم است این‏که؛ انبوه اخبار روزانه سینمایی که از طریق خبرگزاری‏ها و پایگاه‏ های اینترنتی مخابره می‏ شود، منبع مشخصی برای به ‏دست آوردن اخبار سینمایی است که تقریباً اکثر نشریات از آن‏ها بهره می‏گیرند. پاره‏ای اخبار به اصطلاخ تولیدی، نیز وجود دارد که گروه ‏های ادب و هنر روزنامه‏ ها به تنهایی ممکن است کسب کرده باشند. در مجموع گمان من این است که به‏دلیل فراوانی و گستردگی اخبار سینمایی، روزنامه ‏ها نیز ناگزیر از انعکاس آن‏ها بوده و هستند.‏ البته بحث برخی نشریه‏ ها که به گونه ‏ای ابزاری به سینما نگاه می‏ کنند را در پاسخ به پرسش دیگرتان خواهم داد.

نقش سینما در انعکاس مسائل و رویدادهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و … و پیرو آن در مطبوعات چه‏ قدر مؤثر است؟

این پرسش، پاسخی دراز دامن می‏طلبد. سخن گفتن از اهمیت و نقش سینما در جامعه به‏لحاظ نظری دست کم چند صفحه نیاز دارد. اما اگر بخواهیم به کوتاه سخن، اشاره‏ای داشته باشیم، باید گفت: سینما محصول مدرنیسم است. به ‏هر حال هنر که بیش از هر چیزی بر ذات هنری خود و خلاقیت و آفرینندگی تکیه دارد، در سینما علاوه بر این، به فن‏آوری و صنعت نیز متکی است و اگر بپذیریم که انقلاب صنعتی در جهان بر زندگی بشر امروز سایه افکند و نوع نگاه او را به جهان تغییر داد، بی‏گمان سینما که نقطه تلاقی هنر و صنعت است و در این درآمیختگی محصولی، پسند جامعه‏ی خودش را ارائه می‏دهد، بیش‏تر به نقش آن در فضای فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و حتی اقتصادی آگاه می‏شویم. سینما به یک تعبیر، دیر آمد و زود رسید. شاید بتوان گفت سینما به خودی خود استقلال ندارد و در پیوند چند هنر با صنعت، پدیده‏ای شگفت به ‏نام سینما متولد شد که به‏دلیل جذابیت و جلوه ‏گری‏ های فوق‏ العاده ‏اش میدان‏دار عرضه هنر و فرهنگ شده است، به ‏گونه‏ ای که پدیده‏ای هم‏ چون هالیوود، سهم بزرگی در مناسبات سیاسی و فرهنگی آمریکا و حتی جهان ایفا می‏کند. قطعاً ما نیز نمی‏ توانیم از این هنر-صنعت این روزگار بی‏بهره باشیم و این ” زبان ” ، خود را بر ما تحمیل کرده است تا جایی که گاه بر سایر هنرها مثل شعر که ذاتی و تاریخی ما می‏باشد، سایه افکنده و عرض اندام می‏کند. نکته مهم در این‏جا این است که ذات هنری سینما را نباید فدای جلوه ‏گری‏ های آن کنیم. چرا که در این‏صورت است که سینما می‏تواند در پیوند با فرهنگ ملی و دینی ما نوعی هم‏سازی و هم‏زیستی داشته باشد. به تعبیر دیگر، سینمای ما باید سینمای ایران باشد. همان گونه که امروز در جهان شناخته شده است و در تقسیم‏بندی‏های سینمای جهان، آن‏جا که از انسان و ارزش‏های انسانی و شاعرانه سخن می‏ گویند، مصادیقی از سینمای ایران را مثال می‏زنند. در واقع در انبوه فیلم‏های جهان که به لطائف‏الحیلی بر آدمیان عرضه می‏شود، زبان سینمای ما توانسته است پدیده‏ای به ‏عنوان ” سینمای ایران ” را مشخصاً به جهانیان ارائه کند. تأکید بر این نکات و آن‏چه که حتی هنوز در نیافته ‏ایم و با غفلت کرده‏ایم می‏تواند، سینمای ایران را بیش‏تر معرفی کند. در این میان سهم سینما در داخل کشور هم مشخص می ‏شود. سینما در کشور ما از یک سو با بدگمانی‏ هایی از سوی بخشی از جامعه روبرو است. چنان‏که هنر در مجموع چنین است و این بدگمانی‏ها و اتهام‏ها که گاه تاریخی است و ریشه در پاره‏ای واقعیت‏های گذشته شد، باید سرانجام و پایانی داشته باشد تا ساحت هنر که البته پاک و متعالی است، به‏عنوان یکی از بنیادهای فرهنگی جامعه ما محترم شمرده شود. دوری از در افتادن به ابتذال و نگه داشتن حرمت هنر و از جمله سینما از طرف خود هنرمندان می‏تواند راه‏گشای خوبی برای تقویت و گسترش فرهنگ سینما در جامعه باشد.

چرا اغلب روزنامه ‏ها و مجلات به سینما، برای جذب مخاطب و فروش بیش‏تر به چهره‏ ها و مسائل حاشیه‏ ای نگاه می‏کنند تا پرداختن به موضوعات و مفاهیم خود فیلم؟ مطبوعات چگونه می‏توانند در تغییر این نوع نگرش نقش داشته باشند؟

پاسخ به این پرسش ادامه بحث نخست بنده است که در سؤال اول گفتم. ببینید؛ برخی نشریه‏ها در کشور وجود دارند که بیش از آن‏که ارزش مطبوعاتی داشته باشند و در حوزه ‏ی فرهنگ تعریف شوند، به‏ نوعی دستمایه‏های بی‏ارزش و گاه کم ارزش تکیه می‏کنند که آن‏ها را از حوزه‏ی مهم فرهنگ می‏راند. این‏گونه نشریه‏ها که گاه از آن‏ها به‏عنوان نشریه‏های ” زرد ” یاد می‏ کنند، بیش‏تر به بخش جلوه‏گری‏های سینما نزدیک‏اند. رنگ و لعاب سینما و حواشی آن که می‏تواند ابزاری برای اهداف کاسب‏کارانه آن‏ها باشد، سمت و سوی نشریه‏های‏شان را مشخص می‏کند. شاید اقبال بخشی از جامعه هم که عمدتاً جوان می‏باشند، آن‏ها را به ادامه این راه جدی‏تر می‏کند. این‏گونه نشریه‏ها هیچ تعهدی نه به هنر دارند، نه به سینما و نه به مردم. آن‏چه برایشان مهم است، تجارت است. از این‏رو دروغ، مشوه نشان دادن مسائل، بزرگ‏نمایی، تکیه بر عکس‏های جذاب، ورود به حیطه‏ ی شخصی افراد و خروج از حیطه‏ ی اخلاق حرفه ‏ای مطبوعاتی، ویژگی‏ های بارز آن‏ها است. البته جای یک نکته باقی می‏ماند و آن این‏که به ‏هر حال سینما، هنری جذاب است و این جذابیت گاه کمک خوبی است تا در کنار مطالب جدی، با چاپ اخبار سینمایی بی‏ آن‏که دروغ و بزرگ‏نمایی در آن باشد، هم تعهد مطبوعاتی را دنبال کرد و هم جامعه را نسبت به رویدادهای سینمایی و اخبار بازیگران و کارگردانان سینما آگاه کرد بی‏آن‏که به ورطه پست زردی! بغلتیم.

نشریات تخصصی سینما چه نقشی در ارتقای بینش سینمایی مخاطب دارند (واقعیت) و چه نقشی باید داشته باشند (ایده‏آل)؟

بدون تردید نشریات تخصصی سینما که تماماً اخبار و رویدادهای سینمایی را پوشش می‏ دهند می‏توانند هم انعکاس دهنده اخبار باشند و نیز با نقدهایی سنجیده و به دور از غرض یا سفارشی کار کردن، بینش سینمایی را در جامعه افزایش دهند. قطعاً در اخبار این‏گونه نشریه‏ها کمتر احتمال نادرستی وجود دارد. گفت‏وگو‏ها و نقدها نیز می‏تواند سهم مهمی در افزایش آگاهی برای جامعه به‏ عهده بگیرند. تنها خطری که ممکن است وجود داشته باشد این است که بعضی نقدها سفارشی و یا به دلایلی غیر سینمایی نوشته شود و یا مشخصاً اهداف جانب‏دارانه دنبال شود که انشاءالله چنین نباشد.

نظر شما راجع به شبکه آموزش مجازی سینما که برای اولین بار در کشور راه ‏اندازی و در بخش خصوصی فعالیت می‏ نماید، چیست؟

اولاً تبریک می‏ گویم به دست‏اندر کاران این شبکه که چنین گام مهمی را برداشته‏اند، گذشته از این به‏ هر حال در روزگاری که اینترنت می‏رود تا سهم بی‏بدیلی در عرصه اطلاع رسانی بر عهده گیرد، یقیناً شبکه آموزش مجازی سینما می‏ تواند همراه با مطبوعات، در گسترش فهم سینمایی جامعه نقش ارزشمندی داشته باشد.

علیرضا حیدری – عکس تزیینی است
5/5

مطالب مرتبط:

تی وی توس
شهاب ملت خواه

منو شهاب و طرقبه

منو شهاب و طرقبه منو شهاب و طرقبه1394.02.23 به روایت مجید سیف العلمایی “مربی و مشاور فیلم‌نامه‌نویسی و فیلم‌سازی” از “سیف دات آی آر” (دانشنامۀ

ادامه مطلب »
تی وی توس
مجید سیف‌العلمایی

فروش محصولات هنری

فروش محصولات هنری “فروش محصولات هنری“05:09به روایت مجید سیف‌العلماییمربی و مشاور فیلم‌نامه‌نویسی و فیلم‌سازیاز سیف دات آی آرمهارت آموزی سینما روی خط(دانشنامۀ آنلاین مطالعات سینمایی)رکورد:

ادامه مطلب »
تی وی توس
مجید سیف‌العلمایی

در انتظار قاسم

در انتظار قاسمگزارشی کوتاه در صبح جمعه 24 شهریور 1402 در گلستان به وقت انتظار استاد قاسم گلمکانی که بیاید تا برای تهیه فیلم مستند

ادامه مطلب »
تی وی توس
مجید سیف‌العلمایی

فعالان هنری، بهترست بدانید!

فعالان هنری، بهترست بدانید! “فعالان هنری، بهترست بدانید!“مدت: 11:59به روایت مجید سیف‌العلماییمربی و مشاور فیلم‌نامه‌نویسی و فیلم‌سازیاز سیف دات آی آرمهارت آموزی سینما روی خط(دانشنامۀ

ادامه مطلب »