کانون ۱۱۵ : “سایه های بلند باد” ساخته “بهمن فرمان آرا”

سایه های بلند باد

فیلمی از بهمن فرمان آراست که براساس داستان «معصوم اول» هوشنگ گلشیری و با بازی فرامرز قریبیان، سعید نیکپور و حسین کسبیان سال ۱۳۵۷ در روستای هنجن ساخته شد.

کارگردان بهمن فرمان آرا
نویسنده هوشنگ گلشیری, بهمن فرمان آرا
فیلم‌نامه: بهمن فرمان آرا
فیلم‌بردار: علی‌رضا زرین‌دست
آهنگ‌ساز: احمد پژمان
تهیه‌کننده بهمن فرمان آرا
بازیگران:
فرامرز قریبیان, سعید نیک پور, حسین کسبیان, آتش خیر, فریدون یوسفی, آقاجان رفیعی, کیومرث ملک مطیعی, ملیحه نظری, سامی تحصنی, اسماعیل محمدی, مینو ابریشم چی, فاطمه مرموزنیا, محمد حاج حسینی, اشرف کاشانی, پریدخت فتح اله, غلامرضا امیری, آنیک, یمن اشباح, نادیا خلیل پور

خلاصه داستان:
مترسکی با چهره ای سفید و دو دست چوبی، که دو پرنده به آن آویزان است، در کشتزار است. عبدالله ( فرامرز قریبیان)، که تنها راننده ی روستا است، روی چهره ی سفید مترسک چشم و دهان و بینی می کشد و کلاه خود را سر آن می گذارد. صبح روز بعد پیرزنی به نام ننه صغری در مواجهه با مترسک از هوش می رود. ننه صغری را که حالتی سرسامی درد به شهر می برند. شبی تقی آبیار (حسین کسبیان) در مواجهه با مترسک به حال و روز پیرزن می افتد و او را نیز همراه همسرش برای مداوا با مینی بوس عبدالله به شهر می فرستند. شبی دیگر نرگس (آتش خیر) نامزد عبدالله و دختر کدخدا، از خانه بیرون می رود و بامداد روز بعد او را با جامه ی سپید کنار مترسک می یابند. محمد (سعید نیک پور)، مدیر و آموزگار مدرسه، از عبدالله می خواهد که فکری به حال اهالی بکنند. عاقبت یک شب عبدالله شرط می بندد که مترسک را از بن خواهد انداخت. ظاهراً عبدالله در مواجهه با مترسک پایش زخم برمی دارد و می میرد. عبدالله را کنار مترسک به خاک می سپارند و جز آموزگار همه سر قبر او حضور می یابند.

جلسه ۱۱۵ کانون تحلیل‌گران سینما ۸۷/۰۸/۲۴ آگاه فیلم

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *